347724935950061

Ile kosztuje budowa domu drewnianego?


Autor artykułu:
Data: 23 kwietnia 2021
Tagi: ,
Ile kosztuje budowa domu drewnianego?

Koszt budowy domu drewnianego – nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo budowa domu drewnianego budowie domu drewnianego nierówna. Są różnego typu budynki z drewna i rodzaje domów drewnianych oraz istnieje sporo alternatywnych technologii budowy, np. system prefabrykowany, modułowy z konstrukcją metalową, itd. Inaczej buduje się domy z bali drewnianych, inaczej np. budynki z drewna klejonego, jeszcze inaczej dom szkieletowy. W każdym przypadku koszt budowy może być diametralnie różny.

W Modest dom budujemy domy szkieletowe wyłącznie z drewna C24, technologia budowy to tzw. system skandynawski. Po wyborze projektu, budynek powstaje w kilku etapach. Nie posiadamy hali produkcyjnej, do budowy domów podchodzimy indywidualnie – każdy dom jest budowany w docelowej lokalizacji. Zaczynamy od fundamentów, przez budowanie konstrukcji, dachu i montaż stolarki (stan surowy zamknięty) na instalacjach (stan deweloperski) i opcjonalnym wykończeniu (stan po klucz) kończąc. Każdy etap budowy jest rozliczany po odbiorze – szczegóły definiuje harmonogram płatności w umowie.

OK, spróbujmy jednak oszacować ile kosztuje budowa domu, a w szczególności jaki jest koszt budowy domu szkieletowego?

Jeżeli interesujesz się budową domu dla siebie, czy stawianiem domów drewnianych w ramach inwestycji, cena jest jednym z kluczowych elementów. Jesteśmy bardzo transparentni odnośnie cen, dlatego publikujemy je na stronie. Przy każdym projekcie podajemy cenę budowy domu drewnianego w stanie deweloperskim.

Oczywiście, teoretycznie można zdecydować się na oszczędności i zlecić budowę / postawienie domu do stanu surowego zamkniętego (bez potrzebnych instalacji – wod-kan czy elektrycznej). To oznacza znacznie niższy koszt na start, ale Ciebie jako inwestora czeka i tak kolejny etap. Cena budowy domu nieuchronnie wzrośnie, chociaż można ją obniżyć decydując się na wykończenie domu we własnym zakresie.

Czy fundamenty są w cenie domu?

Przy domach na zgłoszenie z poddaszem użytkowym, do 35 m2 powierzchni parteru – nie podajemy ceny wykonania fundamentów, jest ona ustalana indywidualnie, w zależności od lokalizacji działki i waha się od około 5 do 10 tys zł netto (koszty robocizny i materiały na ławy fundamentowe). Budowę domu rozpoczynamy od wyboru projektu. Sam projekt też oczywiście ma istotny wpływ na koszty budowy domu drewnianego.

Warto zdefiniować, co uważamy za wybudowanie domu z drewna w tzw. stanie deweloperskim, bo nie ma jednej sztywnej branżowej definicji i jest to różnie interpretowane.

Domy szkieletowe w stanie deweloperskim, co to oznacza w praktyce? Wg. Modest dom, stan deweloperski to:

 • Pełny projekt domu (zarówno projekt koncepcyjny jak i konstrukcyjny, są wliczone w koszty budowy domu drewnianego)
 • Dom z drewna gotowy od zewnątrz, z kompletną izolacją z wełny mineralnej, elewacją (na domu z drewna świetnie wygląda modrzew syberyjski – sposób łączenia desek na pióro-wpust – jest to naszym zdaniem najlepsze jakościowo rozwiązanie), rynnami, pokryciem dachu (blacha antracytowa), stolarką okienną (trzyszybową, energooszczędną, szyby bezpieczne) i drzwiową przystosowaną do technologii budowy domów drewnianych
 • Gotowe ściany działowe wewnątrz domu, z izolacją akustyczną (pogłos to często zmora źle wykonanych domów drewnianych), przykryte płytami gipsowo-kartonowymi z gładzią – przygotowane do malowania
 • Gotowa instalacja elektryczna wykonana z uwzględnieniem specyfiki domów drewnianych, rozprowadzone kable (bez przyłącza zewnętrznego, gniazdek i włączników)
 • Gotowa instalacja wodno-kanalizacyjna, wykonana w systemie PVC lub Alu-pex (bez przyłącza, wyposażenia kotłowni, grzejników i tzw. „białego montażu”)

Czy budujemy domy drewniane „pod klucz” oraz ile kosztuje dom tak wykończony?

Jak najbardziej możemy wykonać dom drewniany w standardzie „pod klucz”. Podobnie jak w przypadku wykończenia domu do stanu deweloperskiego, tak i tu nie ma jednej definicji, która to szczegółowo precyzuje. Dla nas, wykonanie domu w pełni „na gotowo” czy – jak kto woli – „pod klucz”, sprowadza się do wielu elementów, które w zasadzie za każdym razem warto ustalić indywidualnie. Najważniejsze elementy z tego zakresu, to:

 • Doprowadzenie instalacji elektrycznej do budynku
 • Doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do budynku
 • Budowa tzw szambo / montaż zbiornika na nieczystości
 • Budowa schodów z drewna na antresolę o podwyższonym standardzie
 • Grzejniki i montaż grzejników
 • Wentylacja z odzyskiem ciepła i montaż wentylacji mechanicznej
 • Pompa ciepła i montaż pompy ciepła wraz z szafą hydrauliczną
 • Malowanie ścian (alternatywą dla białych ścian G-K może być drewno, czy elementy z drewnianymi częściami)
 • Montaż warstw posadzkowych (panele, płytki)
 • Montaż drzwi wewnętrznych
 • Biały montaż łazienka (prysznic, umywalka, WC)
 • Montaż oświetlenia
 • Montaż gniazdek i włączników
 • Montaż instalacji oraz paneli fotowoltaicznych
 • Postawienie kominka wraz z kominem

Jak widać, wiele elementów jest opcjonalnych, do wyboru. Doprecyzowanie zakresu ma duże znaczenie i wpływ na koszt postawienia domu z drewna. Np. rodzaj i źródło ogrzewania (zarówno c.o. jak i wody). W mniejszych domach drewnianych wykorzystywanych weekendowo (domki letniskowe), świetnie sprawdzi się ogrzewanie elektryczne.

Cena za ukończony dom zależy również od przyjętego standardu. W wersji minimum może być nieco niższa – z ogrzewaniem elektrycznym, bez rekuperacji, pompy ciepła i paneli PV, dodatkowy koszt budowy pod klucz dla domu z drewna na zgłoszenie to około 30 tys zł netto.

Inwestując dodatkowo w rozwiązania energooszczędne, zapewniające tanią w utrzymaniu energię odnawialną, łączny koszt opcjonalnego wykończenia domów Modest dom może przekroczyć 100 tys zł netto. Także rozpiętość jest naprawdę duża, a doprecyzowanie zakresu wymaga indywidualnych ustaleń.

Domy w Polsce, co się buduje i za ile? Sytuacja rynkowa 2021

Analizując trendy dotyczące kosztów budowy domów jednorodzinnych, można zauważyć, że przez kilka ostatnich lat przed pre-pandemicznym rokiem 2019 lat nie było spektakularnych zawirowań. Domy można było wybudować za mniej więcej 4100-4200 zł za 1 m2. Jednak w roku 2019 koszty poszły mocno w górę i w IV kwartale osiągnęły 4597 zł.

W ostatnim 3 kwartale trudnego dla większości z nas 2020 roku, domy jeszcze podrożały – średnie koszty budowy metra kwadratowego domu (z projektem i wykończeniem pod klucz w tradycyjnej technologii) wynosiły ok. 4987 zł (według danych GUS). Także generalnie domy drożeją i jest to spowodowane spowodowane wzrostem cen materiałów budowlanych oraz robocizny.

Czy w nowej, post-pandemicznej normalności domy stanieją?

Raczej nie. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie koszty budowy domu jeszcze wzrosną. Przede wszystkim rosną koszty robocizny. Rosnący brak na rynku wykwalifikowanych robotników budowlanych staje się problemem dla wielu inwestorów.

Czy domy drewniane są tańsze?

Panuje powszechne przekonanie, że domy drewniane są tańsze. Owszem, mogą być, ale w wersji letniskowej, czyli bardziej w standardzie „budowy domku weekendowego z drewna na działkę”. Wtedy, nie zachowując wymagań warunków technicznych 2021, można postarać się szukać kompromisów – cieńsze ściany, tańsze i mniejsze okna. Finalnie cena może okazać się nieco niższa.

Jeżeli jednak zależy nam na wysokiej jakości i bezkompromisowym podejściu, cena gotowego domu drewnianego będzie porównywalna z domami murowanymi. Domy drewniane są trwałe i bezpieczne – niemal analogicznie z domami murowanymi (cała Skandynawia czy rejon DACH, to w dużej mierze domy drewniane, stoją od dziesięcioleci w nieprzychylnym klimacie), ale wybudujemy go nie w 2 lata, a w 2 miesiące.

Koszt budowy domu drewnianego – podsumowanie

Podsumowując, całoroczny dom drewniany na zgłoszenie (35 m2 z poddaszem użytkowym / antresolą 15 m2) kosztuje od 154 tys zł brutto (stan deweloperski) + około 8 tys zł brutto (prace ziemne i fundament) + opcjonalnie od 35 tys zł brutto (wykończenie „pod klucz” w wersji minimum).

Razem: 197 tys zł brutto za gotowy dom. Budowa domów całorocznych z drewna poza województwem mazowieckim wiąże się z dodatkowym kosztem transportu (około 6 zł za kilometr) i zakwaterowania ekipy.

Dom szkieletowy, wiemy mniej-więcej jaki jest koszt budowy. Jakie są koszty dodatkowe?

Dodatkowe koszty budowy domu z drewna, poza naszym zakresem, to oczywiście koszt samej działki budowlanej – jeżeli jej nie posiadamy, trzeba to wkalkulować w koszt inwestycji – dalej dochodzi ogrodzenie i koszt zagospodarowania terenu wokół domu, wykonanie kostki brukowej lub podjazdu; ewentualnie koszt geodety oraz opłaty urzędowe.

Domy z drewna – alternatywa dla mieszkania w mieście?

Zakładając, że w podwarszawskich gminach można kupić atrakcyjną, uzbrojoną działkę budowlaną za około 300 tys zł, dodając do tego koszt wybudowania całorocznego domku mieszkalnego z drewna za około 200 tys zł, to nadal znacznie taniej niż ciasna kawalerka w prominentnym centrum Warszawy (40 m2 potrafi kosztować w Śródmieściu często nawet około miliona złotych). Oczywiście przytoczony przykład stolicy jest specyficzny i nie reprezentatywny dla całego kraju.

Gdyby na tym etapie pojawiły się jakieś pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu > albo przez formularz, albo przez czat (to ta ikonka w prawym dolnym rogu ekranu).